Як протидіяти домашньому насильству?

Posted in

Вже з 07 січня 2018 року набрав чинності новий Закон України  «Про запобігання та протидію домашньому насильству», який запровадив нові механізми захисту дітей та жінок від домашнього насильства.

Насильство в сім’ї є однією з найбільш розповсюджених форм порушення прав людини. У більшості випадків протиправні дії проти когось із членів родини супроводжуються актами агресії, приниження та жорстокої поведінки. Подібні дії з боку  кривдника приводять до негативного фізичного, психічного, емоційного та соціального стану  постраждалої особи Як правило, найбільше страждають від сімейного насильства жінки, діти та люди похилого віку.

Що таке домашнє насильство?

Домашнє насильство – дії або бездіяльність фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Насильство може бути:

– фізичне (ляпаси,заподіяння тілесних ушкоджень, незаконне позбавлення волі, мордування, нанесення побоїв, залишення в небезпеці, ненадання допомоги, заподіяння смерті);

– сексуальне (будь-які діяння сексуального характеру, вчинені без згоди особи);

– психологічне (словесні образи, погрози, приниження, переслідування, залякування, обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, що спричиняють невпевненість, нездатність захистити себе, шкоду психічному здоров’ю);

– економічне (умисне позбавлення житла, їжі, одягу, коштів чи документів, перешкоджання в отриманні лікування, заборона працювати, примушування до праці, заборона навчатися).

Хто несе відповідальність за домашнє насильство?

Подружжя, особи, які проживають (проживали) спільно однією сім’єю та їх родичі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі, колишнє подружжя, наречені,особи, які мають спільних дітей, батьки або діти одного з подружжя (колишнього подружжя).

Статтею 3 Закону  України « Про запобігання та протидію домашньому насильству» більш деталізовано суб’єктів, на яких поширюється дія закону, незалежно від факту спільного проживання.

Що робити у разі домашнього насильства?

За ініціативою поліції або за заявою постраждалої особи до кривдника може бути застосовано терміновий заборонний припис, що передбачає:

– зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи;

– заборону на вхід та перебування у місці проживання (перебування) постраждалої особи;

– заборону в будь-який спосіб контактувати із постраждалою особою.

За невиконання припису – штраф, громадські роботи або адміністративний арешт. Термін дії припису – до 10 діб.

На більш тривалий термін видається обмежувальний припис.

Підстава: заява потерпілої особи або її представника, батьків, родичів, органу опіки та піклування. Рішення про застосування обмежувального припису приймає суд.

Передбачає:

– заборону перебувати у  місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою;

– усунення перешкод у користування майном потерпілою особою;

– обмеження спілкування з постраждалою дитиною;

– заборону наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць відвідування постраждалої особи;

– заборону особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, переслідувати її, спілкуватися з нею;

– заборону вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою.

Обмежувальний припис видається на строк від одного до шести місяців.

Де і як отримати допомогу?

Одразу викликати поліцію – 102.

Звернутися за безкоштовною правовою допомогою за адресою:  м. Новояворівськ, вул. С.Стрільців, 5;

0800-213-103 (Єдиний контакт-центр безоплатної правової допомоги – цілодобово та безкоштовно у межах України).

Цілодобово безкоштовно національна “гаряча лінія” 116-123

Особам, що стали жертвами домашнього насильства, надається безкоштовна юридична допомога (захист, представництво у суді, складання документів).

Якщо Ви стали свідком домашнього насильства щодо своїх близьких, рідних, знайомих, звертайтеся до поліції! Ваша небайдужість може врятувати чиєсь життя.

Одночасно нагадуємо про загальнонаціональний право​просвітницький проект «Я МАЮ ПРАВО​!» , що реалізується Міністерством юстиції у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Головний спеціаліст Новояворівського

 бюро правової допомоги Коваль Ольга