Все найголовніше про медичну реформу

З січня 2018 року, набув чинності Закон України “Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення” на підставі якого, запроваджується реалізація державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій для первинної медичної допомоги.

Первинну медичну допомогу надаватимуть лікарі загальної практики – сімейні лікарі, яких пацієнти зможуть обрати за власним бажанням, незалежно від місця реєстрації.

До функцій сімейного лікаря входять:

1. Профілактика та запобігання хворобам, тобто профілактичні обстеження;
  2. Лікування (ідеться про всі хвороби, які не потребують госпіталізації або спеціалізованої допомоги);
  3. Скерування до фахівця.

Щоб отримувати медичні послуги, потрібно обрати лікаря. Це можна зробити незалежно від свого місця проживання, незалежно від того, де лікар працює – в поліклініці, приватній клініці чи має власну практику.

Як обрати сімейного лікаря?

Найпростіший варіант: ви знаєте хорошого лікаря, не раз звертались до нього і залишились задоволені результатами. Якщо ж такого поки що не знайшли, поцікавтеся в родичів, сусідів, друзів, колег — можливо, вони порадять вам лікаря з амбулаторії сімейної медицини або поліклініки, яка підходить вам за місцем розташування.   Ви також можете звернутись у місцевий відділ охорони здоров’я, де  вам розкажуть, які лікарі працюють у вашому населеному пункті чи районі.

З лікарем ви вже визначились. Що далі?

1. З лікарем, якого ви обрали необхідно підписати декларацію, яка є безстроковою.

Якщо пацієнт уклав угоду з одним сімейним лікарем, то з іншим укласти такої угоди  не зможе. Утім обмежень на заміну лікаря протягом року немає — ви можете робити це тоді, коли вважатимете за потрібне.

1. Для підписання такої декларації вам знадобляться паспорт та ідентифікаційний номер. Якщо ж ви підписуєте декларацію з педіатром (чи сімейним лікарем, який обслуговуватиме вашу дитину), мусите подати свідоцтво про народження дитини й документи (паспорт та код) обох батьків.
  2. Ваші дані внесуть у реєстр пацієнтів, роздрукують декларацію, яку ви підпишете у двох примірниках (один із них залишається у вас), і з цього моменту ви матимете свого лікаря. На випадок відпустки або хвороби вашого сімейного лікаря в лікарні має бути заміна.

Послуги лікаря не безкоштовні,  медичний заклад, в якому працює ваш сімейний лікар, безпосередньо отримуватиме річну оплату за обслуговування кожного пацієнта, який уклав із ним договір. У 2018 року середня виплата на первинній ланці становитиме приблизно 370 гривень на одного пацієнта, 2019-го — 450 гривень. Пацієнтові не потрібно платити ні копійки.

Відповідно до ст. 3 Закону держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій.

У межах програми медичних гарантій держава гарантує громадянам, іноземцям, особам без громадянства, які постійно проживають на території України, та особам, яких визнано біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, повну оплату за рахунок коштів Державного бюджету України необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, пов’язаних з наданням: екстреної медичної допомоги; первинної медичної допомоги; вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги; третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги; паліативної медичної допомоги; медичної реабілітації; медичної допомоги дітям до 16 років; медичної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.

За рахунок Державного бюджету України окремо здійснюється фінансове забезпечення програм громадського здоров’я, заходів боротьби з епідеміями, проведення медико-соціальної експертизи, діяльності, пов’язаної з проведенням судово-медичної та судово-психіатричної експертиз, та інших програм у галузі охорони здоров’я, що забезпечують виконання загальнодержавних функцій, за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Також закон вводить в країні електронну систему охорони здоров’я. Медкартки українців будуть електронними, а до лікаря можна буде записатися он-лайн. В першу чергу до програми приєднаються лікарні, в яких вже є інтернет і комп’ютери. Пізніше система запрацює по всій країні. МОЗ уже презентував демонстраційну версію електронної системи ehealth-ukraine.org. Електронною системою лікарні звітуватимуть Національну службу здоров’я про надані послуги і отримувати за свою роботу гроші з держбюджету.

За детальнішою інформацією звертайтесь до Новояворівського бюро безоплатної первинної допомоги за адресою м.Новояворівськ, вул.. С.Стрільців, 5.

Головний спеціаліст Новояворівського

бюро правової допомоги Коваль Ольга