У Яворові нащадкам героїв УПА вручили Хрести Бойової Заслуги

У неділю, 5 листопада, в Народному домі м. Яворова вручили найвищі нагороди Української Повстанської Армії — Хрести Бойової Заслуги, нащадкам тих, хто понад 60−70 років тому був удостоєний цих відзнак, але через смерть так і не отримав їх.

У заході взяли участь голова голова Яворівської РДА Орест Хлян, заступник голови Яворівської районної ради Володимир Мацелюх, міський голова Яворова Павло Бакунець, міський голова Новояворівська Василь Муравель, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України Микола Посівнич, голова правління благодійного фонду імені Петра Гудзоватого “Соловей” Андрій Гудзоватий, мешканці Яворова та району.

Варто відзначити, що на Яворівщині чимало сил до пошуку кавалерів повстанських орденів доклав науковець Євген Луньо, який давно досліджує історію визвольного руху у районі, його матеріали допомагають у відновленні картини цих драматичних подій. На вечорі вшанування героїв Євген Луньо розповідав присутнім про них. Один з цих вояків Ярослав Гамела – був одним з найактивніших командирів УПА на Яворівщині. За вміле командування 5 вересня 1946 року відзначений Бронзовим Хрестом Бойової Заслуги. Цікаво, що сьогодні йому виповнилось би 100 років. Нагороду приймав племінник легендарного вояка – Юрій Гамела.

Хрести Бойової Заслуги приймали також спадкоємці командира підівідділу особливого призначення «Холодноярці IV» Романа Діжака, який був відзначений найвищою нагородою – Золотим Хрестом Бойової Заслуги, командира розвідки куреня УПА «Сіроманці», кавалера Срібного Хреста Бойової Заслуги – Івана Дусика, референта пропаганди крайового проводу ОУН Львівщини Володимира Кунанця, який за роботу в підпіллі був відзначений Бронзовим Хрестом Бойової Заслуги, цікаво що нагороду останнього одержав знаний історик, директор Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки Іван Сварник.

Коли рідні героїв виходили на сцену по нагороди, від болю від втрати і від гордості за своїх близьких не могли знайти слів у відповідь. Дякували за пам’ять. Особливої урочистості події додавали повстанські пісні у виконанні місцевих аматорів.

Зазначимо, що вручені Хрести Бойової Заслуги — точна копія роботи відомого художника УПА Ніла Хасевича. Ці бойові нагороди один до одного, з вкрапленням золота, срібла, бронзи, відтворила львівська фірма “Рамар”. Усього виготовлено півтори тисячі таких відзнак. Їх виготовлення профінансували представники малого і середнього бізнесу.