Про Загальну декларацію прав людини

70 років тому, а саме 10 грудня 1948 року на 183 пленарному засіданні Генеральної асамблеї ООН у Паризькому палаці Шайо була прийнята Загальна декларація прав людини, а тому дата прийняття декларації щорічно відзначається як міжнародний День прав людини.

З цієї нагоди пропонуємо Вашій увазі деякі цікаві факти про Загальну декларацію.

• Загальна декларація прав людини розроблялась на протязі двох років Комісією з прав людини. Комісія складалася з 18 членів різних національностей та політичних поглядів.
  • З 56 держав, що брали участь у голосуванні, 48 проголосували за: Афганістан, Аргентина, Австралія, Бельгія, Болівія, Бразилія, Бірма, Канада, Чилі, Китай, Колумбія, Куба, Данія, Домініканська Республіка, Еквадор, Єгипет, Сальвадор, Ефіопія, Франція, Греція, Гватемала, Гаїті, Ісландія, Індія, Іран, Ірак, Ліван, Ліберія, Люксембург, Мексика, Нідерланди, Нова Зеландія, Нікарагуа, Норвегія, Пакистан, Панама, Парагвай, Перу, Філіппіни, Таїланд, Швеція, Сирія, Туреччина, Сполучене Королівство, Сполучені Штати Америки, Уругвай і Венесуела та інші держави.
  • У голосуванні за прийняття Загальної декларації прав людини шість комуністичних країн утрималися: Білоруська Радянська Соціалістична Республіка, Польща, Саудівська Аравія, Радянський Союз, Українська Радянська Соціалістична Республіка, колишня Югославія і Південно-Африканський Союз.
  • Автором декларації  був канадець Джон Хампрей, а допомагала йому  Елеонора Рузвельт (американська громадська  діячка, перша леді Америки, дружина президента США Франкліна Делано Рузвельта).
  • Загальна декларація прав людини побила свій власний рекорд по кількості перекладів на іноземні мови.
  • Вперше Декларацію прав людини було внесено до Книги рекордів Гіннеса, коли вона стала доступною для носіїв 298 різних мов.
  • Станом на сьогодні документ перекладено на 370 мов починаючи від абхазької до зулу (мова котра поширена на території  Південно-Африканської Республіки).
  • У 1950 році Генеральна асамблея ООН запропонувала усім державам святкувати 10 грудня як міжнародний день прав людини, бо саме в цей день 10 грудня 1948 року була прийнята загальна декларація прав людини.
  • У 1966 році було засновано премію ООН у галузі прав людини, якою нагороджуються ті, хто вніс видатний внесок у справу захисту прав людини. Ця премія присуджується раз на п’ять років у річницю проголошення Загальної декларації прав людини. Вперше вона була вручена в далекому 1968 році.

Статтю підготувала:

Головний спеціаліст Яворівського