99 років тому було проголошено Західноукраїнську Народну Республіку

Posted in

1 листопада 1918 року проголосили Західноукраїнську Народну Республіку зі столицею у Львові. ЗУНР постала після Першої світової війни в результаті розпаду Австро-Угорщини і охоплювала територію, заселену українцями — Галичину, Буковину й Закарпаття. На уламках Австро-Угорської імперії, що зазнала поразку у Першій світовій війні, поляки, чехи, словаки проголосили національні держави. Влада новопроголошеної Польщі заявила про включення Галичини до складу своєї держави. Зі згоди Антанти була створена Польська ліквідаційна комісія, яка мала б шляхом збройного виступу захопити владу у краї.

Однак, 31 жовтня представники Української національної ради та Центрального військового комітету на чолі із сотником Дмитром Вітовським зібралися у львівському Народному домі де прийняли рішення розпочати повстання (Листопадовий чин), з метою встановлення української влади на західноукраїнських землях. Українська влада була встановлена у Львові, Станіславі, Коломиї, Снятині, Жовкві та інших містах.

У ніч з 31 жовтня на 1 листопада в Яворові, також перебрали владу українці. Повстання у Яворові очолив сотник УГА Микола Хархаліс (який згодом емігрував у Канаду і онук якого Роман Ващук – сьогодні Надзвичайний та Повноважний посол Канади в Україні). Цього ж дня Яворівським повітовим комісаром обрали гімназійного учителя – Михайла Білика, міським комісаром – Івана Загаєвича, повітовим військовим комендантом – Миколу Хархаліса.