КЗ ЯМР “Народний дім м.Яворова”

Директор – Шевчик Ярослав Миколайович

Адреса: Україна, 81000, Львівська область, Яворівський район, м.Яворів,
в пл. Ринок, 7, тел.: (03259) 2-30-56 e-mail: yarshev@mail.ru

Задум побудови Народного Дому в центрі м. Яворова виник ще у 1905 році, коли на просвітно-економічному віче в Яворові, яке проводила яворівська Філія Товариства «Просвіта» було вирішено збирати кошти на купівлю площі під будівництво «Народного Дому».

Але до 1907 року включно немає згадок про Загальні Збори Філії. Лише 17 травня 1908 року в «Руслані» з’являється нотатка про народне свято в Яворові, яке відбувається 22 травня на якому після богослуження в парохіальній церкві буде благословитися угольний камінь під «Народний Дім», який оформиться як «Руське кредитове товариство». Громадський діяч Іван Загаєвич проводив багато заходів з яких народні пожертви будуть використані на будівництво Народного Дому.

Влітку 1908 року споруда була вже під дахом. Коштувало це 30 тисяч корон, до кінця будівництва ця сума зросте ще на 20 тисяч. Це вже справа населення Яворова, комітету будови, де найдіяльніші (крім згаданого Загаєвича) були вчителі Блавацький, Маренін і Марія Кречковська.

Яворів здавна славився своєю вишивкою, писанкою, дерев’яною іграшкою і все це нам каже про те, що тут проживало дуже багато творчих людей. І тому будівництво Народного Дому було необхідно для того, щоб всіх їх можна було об’єднати. Зі споминів старожилів Яворова можемо довідатись, що в будівництві Народного Дому яворівці допомагали хто як міг: багатші – грішми, бідніші – робочою силою, реманентом, знаряддями праці (підводи з кіньми, тачки). Гроші збиралися, матеріали закуповувалися, ентузіазм щораз більш зростав (приходили працювати цілими родинами).

Із благословення Господом народних починань та важкої фізичної праці «Народний Дім» став прикрасою центру міста Яворова. Скільки вистав, концертів, виступів українських знаменитостей, чули і бачили глядачі і стіни цієї величної народної будови. Ми повинні бути горді за наше місто, за наш «Народний Дім», пам’ятники, що не одне покоління відомих артистів, танцюристів, співаків-вокалістів, керівників колективів відомі не лише на Україні, а й за її кордоном.

Низький уклін людям, котрі приклали максимум праці та зусиль, щоб ми сьогодні були горді за цю славетну споруду. Ми повинні пам’ятати їх поіменно: Лев Левицький – керівник хору; Теодозій Підлісний – керівник драмтеатру; Христина Лань – хореограф театру; Стефанія Квас – художник театру; Володимир Духнич – керівник духовного оркестру; Сергій Горбулько, Неля Чмара – учасники театру; Юрій Горалевич, Іван Сорока, Євген Луньо – режисери; Олег Шумилович, Надія Опенько, Ганна Ништа, Ігор Дацко, Михайло Русин – директори Народного Дому. Їх дух і любов до творчості допомагає в наші дні «Народному дому» – боротися за «життя».